ZAZ Tavria – wschodnia myśl techniczna bez przyszłości

Tavria - wymarłe i niespotykane już auto produkcji wschodnich sąsiadów. Kiedyś popularne auto w latach 90-tych. Obecnie pojedyncze przypadki "dojada" rdza. Na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych jest do sprzedania jedna sztuka (i to zdrowa blacharsko) Dziś na Portalu "Graty w Garażu" o historii Tavrii. 

 


 

Zanim jednak  o historii Tavrii to trochę wspomnień.  Z autem pierwszy raz spotkałem się w lutym 1993 roku, kiedy to mój Dziadek po prawie 18 latach przygody z Syrenami kupił nową białą Tavrię w płockim Polmozbycie. Była to wtedy wersja eksportowa – już ukraińska. Oczywiście byłem zainteresowany tym zakupem, lecz  był to okres kiedy chorowałem, i nie mogłem od razu zobaczyć auta. Dziadek chcąc mnie zainteresować i poczekać jednocześnie na mnie, bym zobaczył jego nowe auto – przyjechał mnie odwiedzić autobusem – (mieszkaliśmy w jednym mieście) przywożąc wiadomość, że odebrał auto z salonu i czeka na mnie, aż razem zdejmiemy folię z  siedzeń.  Ja się zapytałem - co to za samochód? – a on, że to Tavria. Tavria? - odpowiedziałem – a jak to się pisze?  Wtedy Dziadek wziął długopis i na gazecie napisał drukowanymi -TAVRIA .  Za około tydzień tata zawiózł mnie do Dziadka i wtedy zobaczyłem po raz pierwszy to auto. Pierwsza rzecz jaka mnie zszokowała, to była stacyjka po lewej stronie i duży bagażnik z otwieraną półką. ( Nigdy wcześniej nie widziałem   samochodu takiej konstrukcji – wszyscy w rodzinie mieli Fiaty 126p bądź 125p.)

Auto przez pierwsze pół roku nie stwarzało problemów. Potem jednak zaczęło kaprysić. Po roku opony nadawały się do wyrzucenia – nieustannie schodziło powietrze – Dziadek zainwestował w opony krajowe bezdętkowe. Oczywiście w okresie letnim problemy z paleniem. W zimę odpalała bez problemu. Jeszcze niedawno Dziadek wspominał, że żadne jego auto nie jeździło tak dobrze w zimę, jak Tavria. Jak mówił, było to auto stworzone na rosyjskie zimy.  Cóż, jako młody 10-letni chłopak dziwiłem się, że koło zapasowe nie jest w bagażniku, tylko przy silniku, lub czemu tak w lato trzeszczy półka, że nie da się spokojnie jechać. Przy silniku były same różne napisy po rosyjsku – nie wiem co tam było napisane – zresztą do dziś nie poznałem tego języka. Dziadek również mi opowiadał, że system ogrzewania  był wyjątkowo udany.  Mimo, że Dziadek był oazą spokoju, to  sprzedał Tavrię po trzech latach użytkowania. Miał naprawdę dosyć drobnych awarii i niedoskonałości. Przejechał autem 24tyś km. Kolejny właściciel podobno jeździł nią długo (szczerze współczuję) Dziadek zaś przesiadł się do niemieckiej myśli technicznej – Opla Corsy B – które służyło mu aż do ostatnich dni życia.  

 



ZAZ 1102 Tavria bo tak właściwie nazywał się ten model zaliczający się do segmentu B. Tavria na początku była produkowana przez przedsiębiorstwo AutoZAZ w Zaporożu. W latach 1988-1991 produkcja odbywała się na terenie Związku Radzieckiego, natomiast po przemianach ustrojowych Tavria była produkowana w tych samych zakładach, ale już na terytorium Ukrainy. Od 1995 roku produkowana również w Polsce. Ostatnia odmiana Tavrii zjechała z taśm produkcyjnych w 2007 roku.

Początki modelu Tavria (jeszcze pod inną nazwą) nie były udane. Przede wszystkim ze względu na czas jaki upłynął od rozpoczęcia prac nad pierwszymi prototypami aż do momentu rozpoczęcia produkcji seryjnej. Okres ten wynosił nieco ponad 20 lat. Jak nie trudno się domyślić konstrukcja, która pod koniec lat 60 XX wieku byłą stosunkowo nowoczesna, to w momencie rozpoczęcia produkcji w roku 1988 pozostawiała wiele do życzenia pomimo szeregu modyfikacji. Pierwsze założenia konstrukcyjne zostały opracowane pod koniec lat 66 XX wieku. Jako pierwszy światło dzienne ujrzał prototyp 3-drzwiowego hatchbacka, któremu nadano roboczą nazwę Pierspiektiwa. W roku 1973 światło dzienne ujrzały trzy kolejne prototypy w różnych wersjach nadwoziowych. Lata 1974 – 1975 to kolejne prototypy już o nieco zmienionej stylistyce.

Lata leciały i po przeprowadzeniu kolejnej serii żmudnych testów i badań planowano rozpoczęcie produkcji seryjnej w 1978 roku. Na przeszkodzie stanął jednak inny producent samochodów, a mianowicie Ford. OD 1976 roku do produkcji wszedł nowy Ford Fiesta co spowodowało wstrzymanie planów produkcyjnych Tavrii. Rząd ZSRR nakazał kolejne modernizacje prototypów tak aby radzieckie auto było konkurencyjne względem aut zachodnich. Ze względu na te prace rozpoczęcie produkcji zaplanowano na rok 1981. Jednak i w tym przypadku Tavria nie miała szczęścia. W pierwszej połowie lat 80 XX rząd ZSRR za priorytet uznał wprowadzenie na rynek modelu Łada Samara co skutkowało dalszym przesunięciem terminu wprowadzenia do produkcji Tavrii. Ostatecznie plan ten udało się zrealizować dopiero w 1988 roku. Właśnie wtedy rozpoczęto seryjną produkcję Tavrii.

Od momentu rozpoczęcia produkcji w roku 1988 ZAZ Tavria uznawany był za model nowoczesny, ale tylko w odniesieniu  do Zaporożca. Na uwagę zasługuje silnik chłodzony cieczą, który został umiejscowiony z przodu. Napędzał on przednie koła co w porównaniu z Zaporożcem było nowoczesnym rozwiązaniem. Z całej gamy nadwoziowej najpopularniejszy okazał się 3-drzwiowy hatchback. Do napędu od samego początku posłużył gaźnikowy, 4-cylindrowy silnik o pojemności nieco ponad litra i mocy około 51 koni mechanicznych. W skład układu napędowego wchodziła jeszcze 5-biegowa manualna skrzynia biegów. W porównaniu do innych produktów tamtejszej modernizacji Tavria legitymowała się stosunkowo nowoczesnym zawieszeniem. Zawieszenie wszystkich kół było niezależne. Z przodu pojawiły się między innymi kolumny MacPhersona.

Pierwszych modyfikacji Tavria doczekała się w roku 1991. Choć nie były one duże, w pewien sposób odmładzały ten model. Przede wszystkim zmieniono niektóre z elementów wnętrza. Zabieg ten miał na celu nieco odmłodzić archaiczny wygląd deski rozdzielczej. Jeśli chodzi o zmiany stylistyczne, to w 1991 roku zdecydowano się zmienić reflektory przednie. Dotychczas stosowano te produkcji czechosłowackiej. Po zmianach we wszystkich modelach wykorzystano reflektory produkcji ukraińskiej. Na kolejne zmiany klienci musieli poczekać do roku 1998. Właśnie w tym roku podczas salonu motoryzacyjnego w Kijowie zaprezentowano odmłodzony model. Mowa o modelu ZAZ 1102 Tavria Nova. Była to pierwsza odmiana wyprodukowana we współpracy z inżynierami Daewoo. Łącznie wprowadzono około 200 zmian.


Pierwsza poważniejsza zmiana stylistyczna polegała na zastosowaniu nowego wzoru osłony wlotu powietrza. Zmiany nie ominęły także wnętrza. Po roku 1998 stosowano nowe wzory tapicerskie oraz zmieniono samą kolorystykę wnętrza. Silnik został wyposażony w mocniejszy rozrusznik, wykorzystano szersze koła, a potencjalny klient miał do wyboru dwie wersje wyposażenia: Standard oraz Lux. W kolejnych latach po roku 2000 skupiono się także na modernizacji jednostki napędowej. Nowa, mocniejsza jednostka napędowa została wprowadzona do oferty w 2000 roku i legitymowała się mocą około 58 koni mechanicznych. Rok 2001 i 2002 to kolejne wersje silnikowe. Na uwagę zasługuje silnik oznaczony symbolem MeMZ-3071, który był wyposażony we wtrysk paliwa. Jednostka ta legitymowała się mocą 66 koni mechanicznych.

Kres silników gaźnikowych w Tavrii to rok 2006. Właśnie wtedy na Ukrainie wprowadzono normę emisji spalin Euro 2. Kolejne lata to przede wszystkim plany zakończenia produkcji już w 2007 roku. Miało się tak stać dokładnie 1 stycznia tego roku. Realia rynkowe okazały się jednak inne co skłoniło producenta do kontynuacji produkcji. Na rynku cały czas istniał popyt na ten model, przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę nowego auta. Klientom nie przeszkadzała też dość przestarzała jak na te lata technologia zastosowana w tym modelu. Ostatecznie produkcję zakończono w czerwcu 2007 roku.




 Igor Krajewski 



 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

VW GOLF Mk3 – nowa era bezpieczeństwa i nowe technologie – 33 lata od premiery

Volkswagen Golf trzeciej generacji, to auto które zapoczątkowało nowe trendy bezpieczeństwa w Europie początku lat 90-tych. Jak do tego dosz...