VW GOLF Mk3 – nowa era bezpieczeństwa i nowe technologie – 33 lata od premiery

Volkswagen Golf trzeciej generacji, to auto które zapoczątkowało nowe trendy bezpieczeństwa w Europie początku lat 90-tych. Jak do tego doszło ?

 


 

 

Wrzesień 1991 to premiera trzeciej generacji Volkswagena Golfa, a już w listopadzie długo oczekiwana premiera Golfa z silnikiem 2.8 VR6 i mocy 174 koni mechanicznych.  Auto zdobywa tytuł “Car of the Year in Europe” co powoduje lawinową sprzedaż. Dlaczego tak się stało?

 

Bezpieczeństwo 

 

Od września 1991 roku Volkswagen rozpoczął nową erę bezpieczeństwa w Europie, dzięki trzeciej generacji Golfa. Mk3 był pierwszym modelem, który był dostępny z przednimi poduszkami powietrznymi od 1992 roku, a ponadto duże postępy w projektowaniu nadwozia również przyczyniły się do znacznej poprawy właściwości zderzeniowych. Dzięki Golfowi Mk3 Volkswagen znacznie poprawił poziom bezpieczeństwa biernego.
Oprócz dobrze znanych elementów bezpieczeństwa, Golf Mk3 jest również kojarzony z wieloma innymi kamieniami milowymi: po raz pierwszy zainstalowano seryjny tempomat i pierwszy katalizator do silników Diesla (1991), pierwszy silnik z bezpośrednim wtryskiem oleju napędowego (TDI, 1993 i SDI, 1995) oraz pierwsze boczne poduszki powietrzne (1996). Również we wrześniu 1996 r. ABS stał się standardowym wyposażeniem wszystkich Golfów. W oparciu o trzecią generację Golfa Volkswagen wprowadził również nowy kabriolet, nowe Syncro II (model z napędem na wszystkie koła) i pierwszy model kombi w 1993 roku. W 1994 ilość wyprodukowanych Golfów przełamała „barierę dźwiękową” 15 milionów sztuk.  Samochód pod względem wizualnym całkowicie odmieniły owalne lampy, oraz nowocześniejsza, opływowa sylwetka. Pierwszy raz model dostępny był także w odmianie kombi (Variant), natomiast odmianie sedan nadano nazwę Vento (w Stanach Zjednoczonych zachowano nazwę Jetta). W 1997 r. trzecia generacja została wycofana po wyprodukowaniu 4,83 miliona pojazdów.

 

Współczesność, rdza i ...

 

Mija czas i po 30 latach od premiery tych aut praktycznie nie ma. Jako to nie ma? – taki - hit sprzedażowy i skończył na złomie? A no tak- była era, gdy Golfy trzeciej generacji byłem obiektem marzeń wielu rodzin, potem obiektem osób na dorobku, następnie obiektem taniej jazdy dla studentów i emerytów. Powstało wiele wersji, wiele przeróbek.  Niestety ze wszystkim wygrała rdza, która wyjątkowo zaprzyjaźniła się z tą generacją.   Obecnie jest pełnoprawnym klasykiem, który mimo zwykłego auta do jazdy z punktu A do B, może dostarczyć pozytywnych emocji.

 

 

Co mówi nam CEPiK?

 

Otóż, wg danych które otrzymałem w roku 2023, aktywnych aut ( OC plus PT ) w Polsce jest aktualnie 5 759 sztuk !  To zdecydowanie mniej niż konkurenci z podobnych lat ( Astra I, Ford Escort, Fiat Puno I czy inne ) . Jest ich mniej niż Golfa Mk2! – jego tak rdza mocno nie brała.  Obecnie jest tendencja do powrotu tych aut już jako auta klasyczne czy weekendowe – zwiększony został import do Polski modeli VW – GOLFA Mk2 i Mk3, Vento oraz Passata B4. Przeżywają drugą młodość u właścicieli, którzy kiedyś o nich marzyli, lub mieli takie auta na co dzień i teraz wrócili do wspomnień. Warto mieć Golfa Mk3 w swojej kolekcji ? 

 

foto. wikipedia.pl

dane historyczne: golf.pl 




Honda Concerto: Zapomniany japoński klasyk z nutką rdzy

Honda Concerto, produkowana w latach 1987-1996, to samochód, który zdobył uznanie wielu kierowców na całym świecie. Jako typowy model klasy ...